Świadomość na temat seksualności rośnie z pokolenia na pokolenie. To, co jeszcze kilkanaście lat temu szokowało, dziś uznaje się za normę. Dawniej homoseksualizm był uznawany za chorobę, obecnie tylko nieliczni sądzą, że jest odchyleniem. Nieco inaczej jest jednak w przypadku stosunkowo nowych pojęć, jak choćby demiseksualizm. Niewiele osób wie, co to takiego. Sprawdź zatem, kim są demiseksualiści i co ich charakteryzuje.
Demiseksualizm, czyli miłość pełna emocji
Miłość braterska, romantyczna, macierzyńska – jedno uczucie może mieć wiele odcieni. Miłość braterską często deklarują do siebie przyjaciele, miłość macierzyńska jest charakterystyczna dla kobiet, które niedawno urodziły dziecko. Miłość erotyczna to natomiast obdarzenie uczuciami osoby, do której jednocześnie odczuwa się popęd erotyczny. Do którego z tych uczuć najbliżej jest demiseksualistom?
Demiseksualizm w dużej mierze to miłość romantyczna. Osoby, które określają się mianem demiseksualistów, twierdzą, że są w stanie zdecydować się na erotyczną bliskość, wyłącznie gdy odczuwają zaangażowanie emocjonalne. Bez uczucia bliskości niemożliwe jest dla nich współżycie. Dopiero wzajemne zrozumienie i inne pozytywne uczucia z osobą tej samej lub przeciwnej płci sprawiają, że demiseksualista jest w stanie odczuwać pociąg seksualny.
Kim zatem są osoby demiseksualne? Teoria miłości Sternberga wskazuje, że są to ludzie, dla których poczucie wspólnoty z drugim człowiekiem jest kluczowe. Zaangażowanie emocjonalne jest jedynym wyznacznikiem atrakcyjności seksualnej, co sprawia, że demiseksualizm ma nieco wspólnego zarówno z heteroseksualizmem, jak i homoseksualizmem. Nie można tu mówić o pociągu erotycznym od pierwszego wejrzenia, ani o rozpoczęciu relacji od łóżka. Na początek musi pojawić się bliskość duchowa – sama faza zakochania to za mało.
Dojrzała miłość, czy nowa orientacja seksualna?
Sześć typów miłości w żaden sposób nie mówi o demiseksualiźmie wprost, jednak w dużej mierze jest to miłość dojrzała. Pragnienie dbania o drugą osobę, uważanie partnera za bliskiego przyjaciela oraz poczucie bezpieczeństwa są tu kluczowe. Demiseksualista musi czuć się związany z partnerem lub partnerką, gdyż tylko to pozwala mu poczuć chęć współżycia. Z tego powodu demiseksualizm często określa się mianem nowej orientacji seksualnej. Niektórzy psychologowie mylą ją z innymi orientacjami, jednak nie ma to podłoża naukowego – jest to jedynie wyraz nieznajomości tematu.
Co ważne, demiseksualizm nie ma nic wspólnego z aseksualizmem. Osoby demiseksualne chcą współżyć i wchodzą w relacje intymne z innymi ludźmi. Cechują się przy tym stałością i niechęcią do szukania przygód poza związkiem. Głęboki związek emocjonalny sprawia jednocześnie, że w związku osoby demiseksualnej jest sporo miejsca na erotyczne eksperymenty z partnerem lub partnerką. Akcesoria takie jak dildo analne, kulki gejszy, bądź uprzęże BDSM często są przez nich wykorzystywane. Wzajemne zaufanie ułatwia sięganie po gadżety i poszukiwanie nowych doznań.
Zdarza się, że demiseksualiści wiążą się z osobami różnych płci, nie wykazując przy tym cech homoseksualizmu lub biseksualizmu. Pojawia się też u nich miłość platoniczna, kierowana również do osób określających się jako aseksualne. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż więź emocjonalna jest kluczowa. Problem pojawia się jedynie, gdy u demiseksualistów występuje wzajemne uzależnienie. Taka relacja jest niezdrowa w każdym związku. Wyjście z niej jest kluczowe do odbudowy własnej pewności siebie i poczucia niezależności, niezbędnego do budowy szczęśliwego związku.